W dniu dzisiejszym na cmentarzu pakoskim odbył się pogrzeb kapitana Ignacego Sarneckego — Prezesa Związku Kombatantów RP i BWP, Żołnierza AK Polskiego Państwa Podziemnego, wieloletniego pracownika Urzędu Miejskiego w Pakości, działacza na rzecz społeczności lokalnej. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Bonawentury.
- Stoimy dzisiaj przy trumnie mieszkańca naszego miasta. Była to postać nietuzinkowa. Kiedy umiera taki człowiek mówi się, że zakończyła się pewna epoka. W przypadku Ignacego Sarneckiego można tak właśnie powiedzieć — zakończyła się pewna w życiu naszego miasta. (…) Ignacy Sarnecki urodził się 11 stycznia 1923 roku. Jako trzyletni chłopiec wyemigrował wraz z rodzicami do Francji, z której powrócił po 12 latach w 1938 roku. Kiedy rozpoczęła się wojna, mając lat 16 musiał ponownie wraz z rodzicami emigrować z Pakości, tym razem pod przymusem został wysiedlony do obozu w Szczeglinie i następnie do Garwolina w Generalnej Guberni. Lata 1943 – 1945 to okres Jego udziału w ruchu oporu na terenie Nowego Sącza, gdzie znany był pod pseudonimem „Ostry” i powrót przez Warszawę do ukochanej Pakości. Krótko pełnił służbę patrolową i wartowniczą w Pakości, by w latach 1946 – 1954 zostać zatrudniony w Gromadzkiej Radzie Narodowej na stanowisku referenta. Od stycznia 1950 roku został aresztowany i przebywał w śledztwie, najpierw w więzieniu na Mokotowie i później w Lublinie przez okres ponad 19 miesięcy. W latach 1954 – 1955 był kierownikiem zaopatrzenia w Gminnej Spółdzielni w Pakości, by po powrocie do Gromadzkiej Rady Narodowej zostać powołany na stanowisko głównego księgowego. Od 1973 roku po połączeniu miasta z gminą, zatrudniony był jako starszy referent w Urzędzie Miasta i Gminy Pakość. W 1979 roku decyzją Naczelnika Miasta i Gminy powołany został na stanowisko Sekretarza Biura w Urzędzie Miasta i Gminy i później Sekretarza Urzędu. Stanowisko to piastował do momentu przejścia na emeryturę. Jego polityczna działalność to wierność ruchowi ludowemu, od zawsze. Był długoletnim działaczem Zjednoczonego i później Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ostatnio Honorowy Prezes Stronnictwa w Pakości. Aktywność Ignacego Sarneckiego w ostatnich latach życia związana była ze środowiskiem kombatanckim. Był prezesem Miejsko-Gminnego Oddziału Związku Bojowników i Wolność i Demokrację, a później Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. To w ramach tej organizacji organizował liczne patriotyczne uroczystości, miejsca upamiętniania ważnych zdarzeń i osób, rocznicowe spotkania. Zainicjował powołanie w Pakości Oddziały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i był wielkim propagatorem idei tej organizacji. Wielokrotnie odznaczony i uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i wieloma innymi — sylwetkę zmarłego przedstawił burmistrz Wiesław Kończal. (…) Panie Ignacy, to Ty byłeś do tej pory dla nas „chodzącym źródłem historii”. Byłeś jej wielkim propagatorem, zwolennikiem popularyzacji, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, lokalnej tradycji i kultury, piewcą patriotyzmu” — dodał burmistrz.
W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła wojskowa asysta honorowa z 2 pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu, która oddała salwę honorową.
W ceremonii pogrzebowej uczestniczyła najbliższa rodzina, kombatanci, pracownicy Urzędu Miejskiego, współpracownicy z lat działalności zawodowej. Obecne były szkolne poczty sztandarowe oraz poczet sztandarowy Polskiego Związku Armii o. w Pakości.