Kalwaria Pakoska
- Szczegóły
- środa, 01-01-2003
Zapraszamy do zapoznania się z historią i teraźniejszością Kalwarii Pakoskiej.
Pakość to bardzo stara miejscowość, której prawa miejskie nadał król Kazimierz Wielki w 1359 r. Dziś znana, głównie z istniejącej tu Kalwarii Pakoskiej, zwanej także Jerozolimą Kujawską. Budował ją ks. Wojciech Kęsicki i już wiosną 1628 roku poprowadził na Kalwarii inauguracyjną Drogę Krzyżową, której trasa wynosiła prawie 4 km. Początkowo, stacje kalwaryjskie wyznaczały krzyże. W rok później Michał Działyński „grunty Drogi Krzyżowej, po wieczne czasy, darował pakoskiej parafii”. Budując Kalwarię ks. Wojciech kierował się podobieństwem położenia Pakości do topografii Jerozolimy. Nieobce były mu też wskazówki zakonnika z Delf Christiana Androchomiusa, który słyszał zapewne także o powstałej wcześnie Kalwarii Zebrzydowskiej (1602 r.).
Kierowanie ogromną inwestycją i duszpasterska posługa, przy szybko rosnącej rzeszy pielgrzymów, przerastały nadwątlone siły jednego człowieka, dlatego za zgodą prymasa Macieja Lubieńskiego sprowadził do Pakości Ojców Reformatorów — Franciszkanów, a miało to miejsce 22 grudnia 1631 r.
Franciszkanie z wielką gorliwością przystąpili do budowy Kalwarii, jednocześnie na bazie starego zamczyska, podarowanego przez braci Działyńskich wybudowali kościół i klasztor, które istnieją do dnia dzisiejszego.

Kościół św. Bonawentury i klasztor franciszkański.
Budowa kaplic kalwaryjskich trwała ponad 60 lat, kościoła i klasztoru 6 lat. Obecnie Kalwaria obejmuje 24 kaplice i kościół Ukrzyżowania. Podzielona została na dwie drogi procesyjne: Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową. Zarówno kaplice jak i kościół prezentują styl barokowy. Ojcowie Reformaci pozostali w Pakości do 1837 r., kiedy to za sprawą rządu pruskiego nastąpiła kasata konwentu, a na ich miejsce sprowadzono księży diecezjalnych. W odrodzonej Polsce w 1931r Franciszkanie wrócili na Kalwarię. Zamieszkali w małym klasztorku przy kościele Ukrzyżowania. Do klasztoru i kościoła znajdującego się w mieście powrócili po 40 latach, kiedy to w roku 1971, Prymas Stefan Kardynał Wyszyński przekazał o.o. Franciszkanom klasztor i administrację parafii. Wkrótce erygowano nową parafię przy Kościele Św. Krzyża. Obecnie o.o. Franciszkanie objęli duszpasterstwem całą Pakość.

Kościół — kaplica Ukrzyżowanie
Od momentu budowy „bożego dzieła” przez ks. Wojciecha Kęsickiego nieustannie trwały prace renowacyjne w kościele, klasztorze i kaplicach, przerywane jedynie wojnami. Nieubłagany wpływ czasu, różne wydarzenia, klęski żywiołowe, skażenia ekologiczne przyczyniły się do tego, że dziś te wspaniałe zabytki sztuki sakralnej niszczeją w zatrważającym tempie, mimo iż od 20 lat przechodzą nieustanną renowację.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Kalwaria Pakoska jest drugą co do wieku w Polsce po Kalwarii Zebrzydowskiej. Trzecią w kolejności jest Kalwaria w Wejherowie zbudowana w 1647 r. W całej Polsce naliczono 24 kalwarie.

Relikwia Krzyża Świętego
Celem Kalwarii było przede wszystkim rozwijanie nabożeństwa Męki Pańskiej, umacnianie wiary, wzmożenie pobożności, okazywanie Jezusowi Ukrzyżowanemu wdzięczności za łaskę odkupienia i zbawienia. W obecnej dobie nasza Kalwaria Pakoska spełnia jeszcze jedno zadanie — na tym świętym miejscu począwszy od 1992 spotykają się corocznie dzieci i młodzież z całej Polski, by swoim śpiewaniem i graniem wielbić Boga stwórcę całego wszechświata. Spotykają się na Festiwalu Piosenki Religijno — Ekologicznej w Pakości. Patronem Festiwalu jest św. Franciszek z Asyżu, ogłoszony przez Ojca Św. Jana Pawła II w 1979 r. Patronem Ekologów. Obraliśmy go patronem Festiwalu dlatego, że jest naszym Zakonodawcą, naszym Ojcem Duchowym, a my opiekunami Kalwarii, Jego duchowymi dziećmi.

schody prowadzące na Kalwarię
Dekretem ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego Kalwaria Pakoska była Sanktuarium Jubileuszowym, gdzie można było zyskiwać odpusty jubileuszowe takie jak w Rzymie i Ziemi Świętej.
Zapraszamy zatem do odwiedzenia Jerozolimy Kujawskiej. Kalwaria czeka na Ciebie, czekają na Ciebie dróżki kalwaryjskie. „Do Ojca Niebieskiego nie ma innej drogi, tylko przez Chrystusa i z Chrystusem”. Myśl taka towarzyszyła założycielowi Kalwarii Księdzu Wojciechowi Kęsickiemu. Bliska jest i nam Franciszkanom, pracującym obecnie w Pakości, niech stanie się też bliska Tobie.

Amfiteatr
Tutaj możesz obejrzeć galerię fotografii z Kalwarii Pakoskiej